Suorituskiitollisuus on jopa myrkyllistä
Oletkos törmännyt suorituskiitollisuuteen? Vaikkapa sellaiseen automaattiseen sähköpostiviestiin, jossa kerrotaan, kuinka hienoa kanssasi oli asioida. Vähän vaivan periaate potkaisee nilkkaan, kun puhutaan kiittämisestä ja kohtaamisesta, ihmisistä.
Prosessit ja pipelinet kertovat vaihe vaiheelta, mitä tapahtuu tai pitäisi tapahtua seuraavaksi. Meillä yrityksissä on kulut ja käytännöt vähän kaikkeen myynnistä rekrytointiin ja logistiikkaan.
Tehoa tuutista ulos, katsokaas.
Ikävä puoli ilmiöstä nähdään silloin, kun tehokkuusvaatimuus hiipii sinne, missä sen ei pitäisi olla: ihmisten väliseen arvostukseen ja kiittämiseen. Kutsutaanpa tätä tässä vaikkapa suorituskiitollisuudeksi.
Se on sitä, kun juhlapyhien tai projektien päätteeksi muistaminen hoidetaan alta pois mahdollisimman vähällä vaivalla, halvimmalla mahdollisella bulkkituotteella ja - aika usein itse asiassa - automaattisella sähköpostiviestillä.
Joissain tapauksissa huonosti harkittu kiitos on jopa pahempi kuin se, että jättää kokonaan kiittämättä.
KIITTÄMINEN EI OLE LOGISTIIKKAA
Jos yrityksellä ei ole aikaa pysähtyä miettimään, miksi se kiittää työntekijöitään tai kumppaneitaan, on parempi säästää nekin rahat. Kiitos ei ole suoritus, joka kuitataan tehdyksi. Se on pysähtymistä toisen ihmisen panoksen äärelle.
Kun lahja on valittu tai automaattisähköposti lähetetty vain siksi, että ”jotain on annettava”, saaja taitaa tajuta sen. Silloin viesti voi muuttua. Sen sijaan että olisi saanut arvostusta osakseen, tuleekin vain päästyä osaksi suoriteketjua, to do -listalta ruksituksi.
Parempi tehdä kunnolla tai jättää tekemättä lainkaan. Arvostus vaatii aina pienen palan ajatusta ja aikaa.
KUSTOMOINTI ANTAA MERKIN KUUNTELEMISESTA
Suklaatilalla olemme valmistaneet liki kaksi vuosikymmentä suklaita myös asiakkaan omalla pakkausilmeellä. Moni saattaa ajatella, että kustomoitu pakkaus on vain logo kääreessä – markkinointipintaa muiden joukossa. Me näemme sen toisin.
Suklaidemme avulla on välitetty tuhansia hyvin tarkkaan mietittyjä viestejä, joilla on kiitetty tuesta ja onnistumisista, rakennettu yhteishenkeä sekä tulevaisuuden uskoa ja piristetty päivää mitä kekseliämmillä konsteilla.
Kun yritys näkee vaivan suunnitella oman näköisensä kääreen, se kertoo tarinan. Se osoittaa, että lahjan antaja on vaivautunut luomaan jotain omaa sen sijaan, että olisi poiminut kaupan hyllystä sen kasvottomimman vaihtoehdon.
Meille on tärkeää, että kiitos tuntuu - ja maistuu - hyvältä!
